Päivän vitsi
Kokki opetti apulaistaan: Ensin otetaan 2/3 vettä, sitten 2/3 maitoa... Mutta eihän se voi pitää paikkaansa. Siitä tulee 4/3! Kyllä se pitää. Minä käytän isoa kattilaa.
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1942Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1816Joulukalkkuna
1758Lipeäkala uunissa
1559Nopea pizzapohja leivinjauheella
1050Waldorfin salaatti
1038Kinkun kuorrutus
1030Vanhan ajan Rexkakku
867Uunihauki
805Broilerilasagne
794Tonnikalapastasalaatti

Täytetyt paprikat
Aineet
4 paprikaa

Täyte:
noin 0,5 l pilkottuja sekasieniä
2 rkl margariinia
1 sipuli
2 tomaattia
1 dl riisiä
2 dl kasvislientä
mustapippuria
nippu persiljaa
noin 5 dl kasvislientä
Valmistus
1. Huuhtele paprikat ja leikkaa kannat, käytä ne kansina. Poista siemenet.

2. Kuori ja silppua sipuli. Leikkaa tomaatit pieniksi kuutioiksi.

3. Kuumenna rasva kattilassa ja kuullota sienet ja sipuli. Lisää kattilaan tomaattikuutiot, riisi ja kasvisliemi. Mausta mustapippurilla. 

4. Kypsennä täytettä riisipakkauksessa mainittu kypsennysaika. Lisää seokseen silputtu persilja ja täytä paprikat.

5. Keitä kasvisliemi laakeassa kattilassa, asettele paprikat pystyyn pohjalle, peitä kansilla  ja keitä paprikoita miedolla lämmöllä kannen alla noin 20 minuuttia.
Kasvisruoka

Share Share Share

Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät