 |
|  |
 |
Päivän vitsi |
Sotilaat istuivat ulkosalla aterioimassa. Toinen luki ruokarukouksen vanhaan malliin ennen ateriointia. - Miten sinä voit siunata tällaisen pöperön? toinen kiusasi. - En uskalla olla siunaamattakaan. |
|
|
Kuivahaudutettuja bambunversoja ja kiinalaisia sieniä |
---|
Aineet | 12-16 keskikokoista kuivattua kiinalaista sientä, liotettuna
700 g säilöttyjä bambunversoja, valutettuina
maapähkinä- tai maissiöljyä friteeraukseen
1/4 tl suolaa
½ tl sokeria
1½ rkl tummaa soijaa
2 tl vaaleaa soijaa
2 rkl sienten liotusvettä | | Valmistus | Puristele ylimääräinen vesi sienistä, mutta jätä ne kosteiksi. Leikkaa bambunversot kolmikulmaisiksi paloiksi. Ne saavat olla melko suuria. Taputtele ne kuiviksi talouspaperilla.
Kaada wok- tai friteerauspannu puolilleen öljyä ja kuumenna se 190 asteiseksi tai kokeile leipäpalalla. Jos se ruskistuu 50 sek, kuumuus on sopiva. Laske bambunversot varovasti öljyyn ja friteeraa 1½ min tai kunnes ne ruskistuvat hieman. Ota ne pois reikäkauhalla ja valuta talouspaperilla. Kaada wokista öljy pois, mutta jätä pohjalle 3 rkl. Kuumenna wok uudelleen kuumaksi ja lisää kiinalaiset sienet, sekoita ja kääntele paistinlastalla pohjasta ylöspäin n. 1 min. Näin niiden tuoksu korostuu. Lisää bambunversot sienten joukkoon sekä sekoita ja kääntele viela 1 min.
Mausta suolalla, sokerilla, soijalla ja sienten liotusvedellä.
anna kiehua, kunnes kaikki neste on imeytynyt ja sienet sekä bambunversot näyttavat vain vähän öljyisiltä. Laita ne lämpimälle tarjoiluvadille ja tarjoa heti | Kiina |

|
|
|
|