 |
|  |
 |
| Päivän vitsi |
| Asiakas tutki ruokalistaa: Luulen, että otan porsasta. Mutta siinä ei saa olla liikaa rasvaa. Eikä liikaa suolaa. Mutta ei se mautonkaan saa olla. Sitten se ei saa olla liian kypsää, muttei raakaakaan. Hyvä on, sanoi tarjoilija, ja mihin veriryhmään sen porsaan täytyy kuulua? |
|
|
| Paistetut perunat |
|---|
| Aineet | 400 g perunoita
1½ rkl öljyä
1 tl kiinalaista pippuria
1 salaattisipuli tai ruohosipulia hienonnettuna
1 rkl soijakastiketta
½ tl suolaa
1 tl viinietikkaa | | | Valmistus | Kuori perunat ja leikkaa ne tulitikkua vähän paksummiksi suikaleiksi. Keitä kattilallinen vettä ja upota perunaö suikaleet kiehuvaan veteen. Siivilöi ne pois 30 sekunnin kuluttua ja valuta.
Kuumenna suuressa paistinpannussa öljy ja lisää pippuri. Kun tuoksu tuntuu, kalasta pippurit öljystä ja heitä ne pois. Lisää sipuli ja sekoita muutaman kerran.
Lisää perunat ja sekoita hyvin, mutta varovasti. Lisää soijakastike, suola ja viinietikka ja sekoita vielä. Kaada tarjoiluvadille ja vie pöytään.
| | Kiina |

|
|
|
|