Päivän vitsi
Asiakas lukee ruokalistaa pystymättä tekemään päätöstään. Lopulta hän sanoo: Tuokaa minulle rapuvoileipä. Valitettavasti meillä ei nyt ole muita äyriäisiä kuin munia.
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1942Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1816Joulukalkkuna
1758Lipeäkala uunissa
1559Nopea pizzapohja leivinjauheella
1050Waldorfin salaatti
1038Kinkun kuorrutus
1030Vanhan ajan Rexkakku
867Uunihauki
805Broilerilasagne
794Tonnikalapastasalaatti

Kiinalaiset nyytit
Aineet
Kuori:
3dl vehnäjauhoja
150 g margariinia tai voita
150 g maitorahkaa
Täyte:
2 dl ananasmehua
3 dl vettä ja 1 lihaliemikuutio
1 dl tummaa riisiä
1 rkl sokeria
1 iso sipuli
voita paistamiseen
200 g naudan jauhelihaa
1/2 dl silputtuja siitake- tai herkkusieniä
suolaa
1/4 inkivääriä
1 rkl soijakastiketta
1 tl omenaviinietikkaa
voiteluun: muna
Valmistus
1. Nypi jauhot ja rasva ryynimäisiksi. Lisää maitorahka ja sekoita taikina tasaiseksi. Pane kylmään.
Kun taikina on jähmettynyt, kauli se pariin otteeseen levyksi ja pane taikinalevy hetkeksi pakastimeen.

2. Liota lihaliemikuutio veteen ja ananasmehuun. Lisää liemeen sokeri ja keita riisit liemessä pehmeiksi. Valuta kypsä riisi.

3. Hakkaa sipuli silpuksi ja kiehauta läpikuultavaksi voissa pannulla. Ruskista jauheliha ja sienet kevyesti
ja anna seoksen hautua. Mausta seos suolalla, inkiväärillä, soijalla ja omenaviinietikalla. Lisääriisi lihaseokseen.

4. Leikkaa kaulittu taikinalevy neliöiksi ja pane kullekin neliölle nokare riisiseosta. Taita kulmat neliön keskelle, kostuta kärkiä vedellä ja nipistä tiukasti umpeen. Voitele nyytit munalla ja paista 220-asteisessa
uunissa 15 minuuttia.
Kiina

Share Share Share

Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät