Päivän vitsi
Mies poikkesi takavuosina ravintolaan. Lasi paloviinaa! hän tilaa. Ei käy, sanoo tarjoilija. Herran on otettava myös annos ruokaa. No, tuokaa sitten vaikka omena. Sen on oltava lämmin annos. No, paistakaa se omena sitten!
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1942Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1816Joulukalkkuna
1758Lipeäkala uunissa
1559Nopea pizzapohja leivinjauheella
1050Waldorfin salaatti
1038Kinkun kuorrutus
1030Vanhan ajan Rexkakku
867Uunihauki
805Broilerilasagne
794Tonnikalapastasalaatti

Tillinen rahkapiiras Alföldin tapaan
Aineet
300 g jauhoja 
100 g sokeria
150 g margariinia
100 g leivinjauhetta
½ dl maitoa 
100 g vaniljasokeria
2 munaa

Sokerikakkutaikina:
60 g hienoa sokeria
80 g jauhoja
4 munaa

Täyte:
500 g rahkaa
100 g sokeria
3 keltuaista
1 nippu tilliä
suolaa
Valmistus
Jauhot sekoitetaan sormin nyppien margariiniin ja lisätään sokerit, kaksi munaa, leivinjauhe sekä hieman maitoa. Tällä tavalla saadaan helposti kaulittava taikina, joka alustetaan hyvin. Annetaan taikinan levätä jääkaapissa. Puolen tunnin kuluttua taikina kaulitaan uunipellin suuruiseksi. Uunipelti voidellaan ja taikinasta paistetaan leivoksen pohja.

Hyvin valutettu rahka vaahdotetaan keltuaisten ja sokerin kera. Lisätään hienoksi silputtu tilli ja suola. Rahkaseos levitetään paistetun leivospohjan päälle.

Munat ja sokeri sekoitetaan hyvin vispilällä tähän annostellaan jauhoja pieniä määriä kerrallaan. Rahkamassan päälle muotoillaan sokerikakkutaikinasta pursottimella ristikkomaisia viivoja. Taikina paistetaan uunissa keskilämmöllä ja päälle sirotellaan vaniljalla maustettua tomusokeria. Paloitellaan halutun suuruisiksi palasiksi ja tarjotaan välittömästi.
Kansainvälinen keittiö, Unkari

Share Share Share

Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät