Päivän vitsi
Kokki opetti apulaistaan: Ensin otetaan 2/3 vettä, sitten 2/3 maitoa... Mutta eihän se voi pitää paikkaansa. Siitä tulee 4/3! Kyllä se pitää. Minä käytän isoa kattilaa.
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1942Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1816Joulukalkkuna
1758Lipeäkala uunissa
1559Nopea pizzapohja leivinjauheella
1050Waldorfin salaatti
1038Kinkun kuorrutus
1030Vanhan ajan Rexkakku
867Uunihauki
805Broilerilasagne
794Tonnikalapastasalaatti

Somlon kerrospiirakka (resepti 1920-luvulta)
Aineet
500 g jauhoja
400 g omenoita
100 g jauhettua pähkinää
50 g rusinoita
3 munaa
100 g tomusokeria
100 g sokerikakkumuruja
250 g rahkaa
1 dl kermaa
100 g voita
100 g rasvaa
30 g jauhettua kanelia
vähän suolaa
vettä
Valmistus
Omenat kuoritaan, siemenkodat poistetaan ja omenat raastetaan. Rahka valutetaan huolellisesti, sokeri ja kaneli sekoitetaan, munan valkuaiset ja keltuaiset erotellaan, rusinat pestään ja vuoka voidellaan.

Jauhoista, rasvanokareesta, yhdestä keltuaisesta ja haaleasta suolavedestä valmistetaan hyvin vatkattu taikina. Taikina kaulitaan ohueksi, paksut reunat irrotetaan ja taikina jätetään lepäämään myöhemmin se jaetaan neljään osaan. Kahdelle taikinalevylle sirotellaan ohuesti sokeri-kaneliseosta ja voidellaan runsaalla voisulalla tai rasvalla. Osat taitetaan kaksinkerroin kuten voitaikina ja näin saadaan nelikerroksinen taikina. Ensimmäinen kerros asetetaan reunattoman peltipannun päälle, taikinalle sirotellaan vähän jauhettua pähkinää, raastettua omenaa ja kaneli-sokeriseosta. Tämän päälle tulee toinen taikinakerros, joka voidellaan voisulalla ja päälle ripotellaan sokeroitu pähkinäjauhetta. Kaksi jäljellä olevaa taikinalevyä valellaan myös voisulalla ja niille sirotellaan sokerikakkumuruja, ne taitetaan samoin kuin edelliset. Toinen kerros laitetaan pähkinällä maustetun kerroksen päälle ja tämän päälle kaadetaan rahkasta, kermasta, kahdesta keltuaisesta, rusinoista ja kahden munan vaahdoksi vatkatuista valkuaisista valmistettu seos. Päälle asetetaan neljäs taikinakerros, joka kastellaan myös voisulalla ja paistetaan 30-35 minuuttia keskilämpöisessä uunissa. Valmiin paistoksen päälle sirotellaan sokeria ja leivonnainen leikataan halutun suuruisiksi ja muotoisiksi paloiksi.
Kansainvälinen keittiö

Share Share Share

Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät