 |
|  |
 |
Päivän vitsi |
Tarjoilija, tämä ruoka on kamalaa! Pihvi on sitkeä, vihannekset jäässä ja leipä kivikovaa. Kokeilkaapas suolaa! |
|
|
Valkosipulikastike |
---|
Aineet | Tätä kreikkalaista Deruskastiketta tarjotaan paistettuijen kasvisten ja kalan sekä etenkin suolatun turskan seurana, josta varsinkin Kreikansaaristolaiset pitävät.
4 keskikokoista viipaletta vaaleaa leipää
3 valkosipulin kynttä kuorittuna ja murskattuna
1 tl valkoviinietikkaa
5 rkl oliiviöljyä
30 g rouhittuja saksanpähkinöitä tai manteleita (vain haluttaessa)
suolaa
| | Valmistus | Kasta leipä 10 minuutiksi veteen ja puserra pois enin vesi. Pane leipä tehosekoittimeen yhdessä valkosipulin, viinietikan ja suolan kanssa. Sekoita tasaiseksi. Lisää oliiviöljy vähin erin sekoittimen käydessä. Lisää haluttaessa pähkinä- tai mantelirouhe ja sekoita vielä hetki. Koostumuksen tulisi olla majoneesimainen.
Tarjolle pantaessa kastike lusikoidaan paistettujen kasvisten tai kalan päälle. Se voidaan myös tarjoilla erikseen kulhosta tuoreiden vihannesten dippikastikkeena.
| Kastike |

|
|
|
|