Päivän vitsi
Kokki opetti apulaistaan: Ensin otetaan 2/3 vettä, sitten 2/3 maitoa... Mutta eihän se voi pitää paikkaansa. Siitä tulee 4/3! Kyllä se pitää. Minä käytän isoa kattilaa.
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1947Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1819Joulukalkkuna
1762Lipeäkala uunissa
1562Nopea pizzapohja leivinjauheella
1056Waldorfin salaatti
1042Kinkun kuorrutus
1032Vanhan ajan Rexkakku
869Uunihauki
808Broilerilasagne
798Tonnikalapastasalaatti

Lataa PDF
Mansikka-tuorejuustojäädyke
Aineet
5 dl mansikoita ( noin 250 g )
200 g maustamatonta tuorejuustoa
2 dl piimää tai maustamatonta jogurttia
1-1½ dl sokeria
2 tl vanilliinisokeria
1/4 tl hienonnettua kardemummaa
Koristeeksi:
mansikan- tai sitruunamelissanlehtiä
4-5 dl mansikoita
tomusokeria

Valmistus
1. Soseuta mansikat sauvasekoittimella tai monitoimikoneella.
2. Lisää joukkoon tuorejuusto, piimä ja sokeri. 
3. Mausta seos vanilliinisokerilla ja kardemummalla. Vatkaa hetki, jotta kaikki aineet sekoittuvat hyvin.
4. Kaada seos kylmällä vedellä huuhdottuun jäädyke- tai rengaskakkuvuokaan. Peitä pinta foliolla tai kelmulla.
5. Anna jäätyä pakastimessa 6-7 tuntia. Jäädykkeen voi haluttaessa tehdä pakkaseen jo muutamia päiviä aikaisemmin.
6. Kastele vuoka muutamaksi sekunniksi kuumaan veteen ja kumoa tarjoiluastiaan.
7. Koristele tarjoiluvadin reunat mansikan- tai sitruunamelissanlehdillä ja mansikoilla. Siivilöi päälle kevyesti tomusokeria.

Jälkiruoka

Lataa PDF
Share Share Share

Fibudo - tehokkuutta päivään!
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Verkkosivujen osaaja! Worspress sivustot edullisesti!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät