Päivän vitsi
Metsäkämpän kokki ei ollut mikään hyvä ruoanlaittaja. Sen huomasivat työntekijätkin ja olivat häneen aina tyytymättömiä. Kerran eräs heistä kuitenkin halusi yrittää olla hänelle mieliksi: Tänään hernekeitto oli todella maukasta ja hyvää. Häpeä! huusi kokki. Sehän oli lanttulaatikkoa!
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1953Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1824Joulukalkkuna
1764Lipeäkala uunissa
1563Nopea pizzapohja leivinjauheella
1058Waldorfin salaatti
1045Kinkun kuorrutus
1037Vanhan ajan Rexkakku
870Uunihauki
813Broilerilasagne
800Tonnikalapastasalaatti

Lataa PDF
Lammaskeitto
Aineet
500 g lampaan jauhelihaa
200 g suikaloituja juureksia tai valmiita juuressuikaleita
4 perunaa kuutioina
1 iso sipuli silputtuna
2 valkosipulin kynttä silputtuna
1 l laihaa lihalientä
silputtua persiljaa
inkivääriä
juustokuminaa
mustapippuria
suolaa 
Valmistus
Ruskista jauheliha kuiviltaan uunissa. Kuullota kattilassa öljyssä juurekset ja sipulit. Lisää jauheliha ja perunat kattilaan. Lisää lihaliemi ja mausteet. Keitä kypsäksi. Keitto tarvitsee kyytipojakseen paljon hyvää tuoretta leipää.

Keitot

Lataa PDF
Share Share Share

Fibudo - tehokkuutta päivään!
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Verkkosivujen osaaja! Worspress sivustot edullisesti!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät