 |
|  |
 |
Päivän vitsi |
Takavuosina astui erään pikkukaupungin ravintolaan määrätietoisen näköinen mies, joka tilasi kaksi voileipää, ryypyn ja koiran. Tarjoilija hämmentyi täysin. Koiran, tarkoittaako herra, että... Kyllä minä tarkoitan. Tuokaa koira. Minä haluan ryypyn, jota ei anneta ilman ruokaa, jota minä en halua syödä. Minä otan ryypyn ja koira saa voileivät. Onko selvä? |
|
|
Intialainen jauhelihapaistos - Keema |
---|
Aineet | 1/2 kg jauhelihaa
3 rkl öljyä
2-3 sipulia viipaleina
5-8 valkosipulinkynttä
tuoretta inkivääriä sormenpituinen pala ohuina suikaleina tai kokonaisena kuivattua inkivääriä pala murskattuna
1/2 tl kurkumaa
1 1/2 tl korianteria
1/2 tl chilia
(1-2 tomaattia kaltattuna ja murskattuna)
250 g perunoita tai kukkakaalia, vihreitä herneitä tai paprikaa (vain yhtä lajia)
(1 tl garam masalaa)
| | Valmistus | Ruskista sipulit varoen palamista. Lisää paloiteltu valkosipuli
ja inkivääri. Paista sekoittaen pari minuuttia (valkosipuli palaa herkästi). Lisää mausteet ja tilkka vettä. Paista varovasti. Lisää noin 1 rkl vettä jos mausteet tarttuvat pohjaan
Lisää jauheliha ja sekoita. Lisää 1/2 - 1 dl vettä kun lihanpuna häviää. Lisää tomaatit ja anna kiehua hiljalleen noin 15 minuuttia, niin että seos on melko kuivaa.
Lisää vihannekset kuutioina ja hieman vettä tarvittaessa, keitä hiljaisella tulella kunnes vihannekset ovat kypsiä. Seokseen ei saa kaataa juuri nestettä. Lopuksi voit lisätä hieman jauhettua garam masala-mausteseosta.
tarjoile keitetyn riisin tai ohuen chapati-leivän kanssa.
| Kansainvälinen keittiö, Intia |

|
|
|
|