Päivän vitsi
Asiakas lukee ruokalistaa pystymättä tekemään päätöstään. Lopulta hän sanoo: Tuokaa minulle rapuvoileipä. Valitettavasti meillä ei nyt ole muita äyriäisiä kuin munia.
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1949Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1823Joulukalkkuna
1763Lipeäkala uunissa
1563Nopea pizzapohja leivinjauheella
1057Waldorfin salaatti
1044Kinkun kuorrutus
1037Vanhan ajan Rexkakku
870Uunihauki
811Broilerilasagne
799Tonnikalapastasalaatti

Lataa PDF
Islantilainen kana
Aineet
noin 6 dl jauhoja 
100 g pekonia 
1,5 rkl kuivattua salviaa tai tuoreita salvian lehtiä 
noin 2 dl vettä 
600 g kanaa 


Valmistus
Tee kova taikina sekoittamalla jauhot ja vesi. Kaulitse taikina. Laita taikinapohjalle salviaa ja pekonia. Kääri kana taikinaan ja purista saumat kiinni. Kanan voi myös paloitella ja laittaa useampaan pakettiin. Paista uunissa 165 asteessa noin kaksi tuntia. Käännä kääröä pari kertaa paistamisen aikana. 

Liharuoka

Lataa PDF
Share Share Share

Fibudo - tehokkuutta päivään!
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Verkkosivujen osaaja! Worspress sivustot edullisesti!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät