 |
|  |
 |
| Päivän vitsi |
| Asiakas tutki ruokalistaa: Luulen, että otan porsasta. Mutta siinä ei saa olla liikaa rasvaa. Eikä liikaa suolaa. Mutta ei se mautonkaan saa olla. Sitten se ei saa olla liian kypsää, muttei raakaakaan. Hyvä on, sanoi tarjoilija, ja mihin veriryhmään sen porsaan täytyy kuulua? |
|
|
| Lohipiirakka |
|---|
| Aineet | pohja
150 g margariinia
1 dl (65 g) perunasosejauhetta
1 1/2 dl vehnäjauhoja
1 rkl kylmää vettä
täyte
2 prk (á 210 g) lohta
1 dl hienonnettua tilliä
200 g emmental-mozarella raastetta
150 g kirsikkatomaatteja
1 ps (150 g) pinaattipaloja
3 kananmunaa
1 prk (200 g) kermaviiliä
1 dl maitoa
1 tl suolaa 1/2 - 1 tl chilipippuria | | | Valmistus | Nypi kulhossa nopeasti käsin huoneenlämpöinen rasva, perunasosejauhe ja vehnäjauhot. Lisää vesi ja sekoita, kunnes taikina on tasaista. Painele taikina piirakkavuoan (halk. 24cm) pohjalle ja reunoille.
Paista pohjaa 175 asteisessa uunissa kymmenen minuuttia. Ota pohja pois uunista. Täytettä varten paloittele lohi, hienonna tilli, kuutioi juusto, halkaise kirsikkatomaatit ja sulata ja valuta pinaattia.
Levitä täytteen ainekset piirakka pohjan päälle. Sekoita keskenään kulhossa kermaviili, kananmunat, suola ja chilimauste. Kaada seos täytteen päälle. Paista piirakka 175 asteisessa uunissa alatasolla noin 40-50 minuuttia. Jos pinta tummuu paistamisen aikana liikaa, peitä piirakka foliolla. Anna piirakan vetäytyä 5-10 minuuttia ennen tarjoilua. | | Piirakka |

|
|
|
|