Päivän vitsi
Asiakas tutki ruokalistaa: Luulen, että otan porsasta. Mutta siinä ei saa olla liikaa rasvaa. Eikä liikaa suolaa. Mutta ei se mautonkaan saa olla. Sitten se ei saa olla liian kypsää, muttei raakaakaan. Hyvä on, sanoi tarjoilija, ja mihin veriryhmään sen porsaan täytyy kuulua?
10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
1949Hanhipaisti Hauhalan tapaan
1823Joulukalkkuna
1763Lipeäkala uunissa
1563Nopea pizzapohja leivinjauheella
1057Waldorfin salaatti
1044Kinkun kuorrutus
1037Vanhan ajan Rexkakku
870Uunihauki
811Broilerilasagne
799Tonnikalapastasalaatti

Lataa PDF
Suklaakakku
Aineet
Pohja:
1/2 dl kaakaota
2 dl sokeria
2 dl maitoa
100 g voita
2 munaa
1 munan valkuainen
2 1/2 dl vehnäjauhoja
1/2 dl mantelirouhetta
2 tl leivinjauhetta
1 tl vaniljasokeria

Kanelitäyte:
50 g voita
4 rkl tomusokeria
3 tl kanelia
1/2 tl jauhettua neilikkaa
1 keltuainen

Päälle:
1 dl tomusokeria
1 rkl kaakaota
1-2 rkl vettä

Koristelu:
strösselit
Valmistus
Keitä kaakaota, sokeria ja maitoa kattilassa kunnes seos sakenee (n. 10 minuuttia). Anna jäähtyä. Lisää voin joukkoon kaakaoseos. Lisää munat, valkuainen, mantelirouhe ja vehnäjauhot, joihin on sekoitettu leivinjauhe ja vaniljasokeri. Kaada seos voideltuun ja korppujauhotettuun vuokaan (n. 1 l). Paista uunissa 175 asteessa noin 40 minuuttia. Anna jäähtyä uuniritilällä. 
Leikkaa kakku kahteen osaan. Sekoita kanelitäytteen ainekset keskenään ja levitä seos kakkupohjalle. Nosta toinen pohja päälle. Sekoita tomusokeri, kaakao ja vesi ja levitä seos kakun päälle. Koristele strösseleillä.
Leivonnainen, Lastenkutsut

Lataa PDF
Share Share Share

Fibudo - tehokkuutta päivään!
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Verkkosivujen osaaja! Worspress sivustot edullisesti!
Nimipäivä
Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri
RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät