 |
|  |
 |
| Päivän vitsi |
| Mies menee ravintolaan ja istuutuu seisovan pöydän ääreen syömään. Tarjoilija kiirehtii paikalle sanomaan: Hyvä herra, meillä on täällä pöytiä joissa voi ruokailla. Kiitos, mutta tämä pöytä sopii minulle mainiosti, mies sanoo ja jatkaa syömistään. |
|
|
| Mutti eli Peppu |
|---|
| Aineet | Ohrajauhoja
Vettä
Suolaa | | | Valmistus | Vettä kiehautetaan ja suolataan runsaasti. Ohrajauhoja kaadetaan joukkoon yhdellä kerralla niin paljon, että vesi imeytyy jauhoihin ja muodostuu noin herneen kokoisia kokkareita. Juuri jauhojen kaatamisen aikana ei saa hämmentää, sillä silloin tulee seos puuromaiseksi.
Hämmentämistä hiljaisella tulella jatketaan, kunnes mutti on vaaleanruskeata. Tottumaton tekijä saa helposti ensikerralla jauhomaista muttia, hiirenpäämuttia, mutta pian tottuu.
Mutti nautitaan talkkunan tapaan maidon tai nuoren piimän kanssa, mutta voin tai sokerin kanssa se on myös hyvää. | | Puurot |

|
|
|
|