SUPERKOKKI - Herkkupaketti portaali

Päivän vitsi

10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
2887Hanhipaisti Hauhalan tapaan
2202Joulukalkkuna
2113Lipeäkala uunissa
1950Nopea pizzapohja leivinjauheella
1528Waldorfin salaatti
1391Kinkun kuorrutus
1363Vanhan ajan Rexkakku
1246Kulinaristin paras makkarakastike
1229Uunihauki
1211Broilerilasagne


Maalaispatee
Aineet 200 g sianlihaa
200 g naudanmaksaa
200 g naudanlihaa
400 g silavaa
2 keltasipulia
1 valkosipulin kynsi
2 laakerinlehteä
rouhittua mustapippuria
3 rkl konjakkia
suolaa
1 rkl voita
silavalevyä vuoan vuoraamiseen
Valmistus Leikkaa lihat ja silava paloiksi. Hienonna sipuli ja valkosipuli ja hauduta niitä ja laakerinlehtiä hetki voissa. Jäähdytä ja jauha lihamyllyllä. Käytä lihamyllyssä isoreikäistä terää niin saat pasteijasta karkeamman. Jauha lihat, maksa ja silava yhden kerran lihamyllyn läpi. Sekoita sipuli, mausteet ja lihat keskenään. Paista koepala ja tarkista maku.

Vuoraa vuoka silavalla ja kaada lihamassa vuokaan. Peitä vuoka silavalla ja paista patee kypsäksi. Paista aluksi + 175 asteisessa uunissa puoli tuntia, laske sitten lämpötilaa + 150 asteeseen ja kypsennä noin tunti eli kunnes pasteija on kypsä. Anna jäähtyä mielellään seuraavaan päivään.
Joulu,

Share Share Share

Business Tipps sovellus androidille!
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Nimipäivä


Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri


RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät