Savocalainen uunipasta |
Aineet |
350 g penne- tai perhospastaa 800 g kukkakaalia vettä suolaa oliiviöljyä 2-3 valkosipulin kynttä 250 g ricotta-tuorejuustoa, muuta maustamatonta tuorejuustoa tai tehosekoittimessa hienonnettua raejuustoa mustapippuria myllystä 2-3 kananmunaa 11/2 dl parmesaaniraastetta | |
Valmistus |
1. Irrota kukkakaalin nuput, paloittele kanta ja rapeat lehdet. Pane kaali kypsymään kiehuvaan suolattuun veteen.
2. Kuumenna reilusti öljyä tilavassa pannussa. Hienonna ja kuullota valkosipuli. Nosta kypsä kukkakaali kattilasta pannuun, sekoita. Tarkista suolan riittävyys ja jätä kaali muhimaan miedolle lämmölle.
3. Pane ricotta tai muu tuorejuusto kulhoon ja notkista sitä noin desillä kukkakaalin keitinvettä.
4. Lisää keitinliemeen vettä ja suolaa, kuumenna kiehuvaksi ja kypsennä pasta al dente. Huuhdo kypsä, valutettu pasta kylmällä vedellä.
5. Sekoita pasta juuston joukkoon, mausta mustapippurilla ja tarvittaessa suolalla.
6. Voitele uunivuoka ja levitä siihen kerroksittain pastaa ja kukkakaalia, päällimmäiseksi pastaa. Riko munat ja sekoita joukkoon juustoraaste. Kaada pastan pinnalle.
7. Paista 200-asteisessa uunissa kunnes pastan pinta on rapea. |
Kasvisruoka, | |
|
|
|
|