SUPERKOKKI - Herkkupaketti portaali

Päivän vitsi

10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
2904Hanhipaisti Hauhalan tapaan
2220Joulukalkkuna
2132Lipeäkala uunissa
1964Nopea pizzapohja leivinjauheella
1544Waldorfin salaatti
1407Kinkun kuorrutus
1378Vanhan ajan Rexkakku
1269Kulinaristin paras makkarakastike
1246Uunihauki
1230Broilerilasagne


Lohivokkia ja riisinuudelia
Aineet 300 g kirjolohta (marinoitua tai maustamatonta)
2 rkl öljyä
400-500 g pakastettuja vokkivihanneksia
3 rkl makeaa chilikastiketta (sweet and sour sauce)
1 rkl soijakastiketta
riisinuudeleita
Valmistus Vokkiruoka on nopeaa ja kalasta valmistettuna supernopeaa. Kun lisäkkeenä tarjotaan riisinuudeleita, ei ateriaa totisesti tarvitse kauan odotella. Tarkista ennen työhön ryhtymistä pakkauksesta nuudelien kypsennysohje. Usein nuudeleille riittää muutaman minuutin seisottaminen kiehuvassa vedessä.

1. Suikaloi lohi. Kuumenna ruokalusikallinen öljyä vokissa tai paistokasarissa ja ruskista lohisuikaleet nopeasti. Siirrä syrjään.
2. Lisää pannuun ruokalusikallinen öljyä ja paista siinä nopeasti kasvikset.
3. Sekoita joukkoon chilikastike, soija ja lohisuikaleet ja kuumenna. Tarjoa valutettu nuudeli erikseen tai sekoita lohi-kasvisseos sen joukkoon.
Kalaruoka,

Share Share Share

Business Tipps sovellus androidille!
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Nimipäivä


Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri


RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät