SUPERKOKKI - Herkkupaketti portaali

Päivän vitsi

10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
3093Hanhipaisti Hauhalan tapaan
2411Joulukalkkuna
2322Lipeäkala uunissa
2260Nopea pizzapohja leivinjauheella
1751Waldorfin salaatti
1568Kinkun kuorrutus
1547Vanhan ajan Rexkakku
1439Kulinaristin paras makkarakastike
1406Uunihauki
1400Broilerilasagne


Lumimunat vaniljakastikkeessa
Aineet 4 kananmunan valkuaista
noin 1 1/2 dl sokeria (120 g)
5 dl maitoa
1/2 halkaistu vanilijatanko
4 kananmunan keltuaista

Valmistus Kuumenna maito, vanilijatanko ja pari ruokalusikallista sokeria kiehumispisteeseen. Vatkaa valkuaiset ja loput sokerista kovaksi vaahdoksi. Ota lusikalla valkuaisvaahdosta kananmunan kokoisia nokareita ja laske nokareet maitoseoksen päälle. Älä päästä maitoseosta kiehumaan. Kypsennä lumimunia maitoseoksessa pari minuuttia kummaltakin puolelta.

Nosta munat pyyhkeen päälle valumaan. Siivilöi maitoseos.
Vatkaa keltuaiset vaahtomaiseksi ja kaada joukkoon siivilöity kuuma maito koko ajan sekoittaen. Siirrä seos kattilaan ja kuumenna puukauhalla hämmentäen. Älä päästä seosta kiehumaan. Kun kastike on saostunut, siivilöi se tarvittaessa ja jäähdytä. Asettele lumimunat tarjoiluvadille ja kaada kastike päälle.

Vinkki: Tarjoile lumimunien kanssa paistettuja omenalohkoja. Leikkaa 2-3 omenaa lohkoiksi. Kuumenna pannulla 25 g voita, reilu puoli desilitraa sokeria ja 2 tl kanelia. Lisää omenalohkot voisulaseokseen ja hauduta hetki. Tarjoile lämpimänä lumimunien ja vanilijakastikkeen kanssa.
Jälkiruoka,

Share Share Share

Business Tipps sovellus puhelimeesi!
Aforismit sovellus puhelimeesi! Kun haluat muistaa henkilöä! Kun haluat nspiroitua elämän viisauksista! Käännä hetki ajatuksesi kohti syvempää merkitystä. Lataa Aforismit sovellus ja löydä jokaiselle päivällesi oivalluksia ja oivalluksia.
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Vitsikirja sovellus Android puhelimelle!
Nimipäivä


Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri


RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät