SUPERKOKKI - Herkkupaketti portaali

Päivän vitsi

10 Luetuinta reseptiä
KatsottuNimi
2997Hanhipaisti Hauhalan tapaan
2332Joulukalkkuna
2239Lipeäkala uunissa
2051Nopea pizzapohja leivinjauheella
1675Waldorfin salaatti
1487Kinkun kuorrutus
1471Vanhan ajan Rexkakku
1353Kulinaristin paras makkarakastike
1334Uunihauki
1328Broilerilasagne


Aleksanterin torttu
Aineet Kakku:
150 g voita tai margariinia
2 dl sokeria
2 kananmunaa
1 dl appelsiinituoremehua (vajaa)
2 tl leivinjauhetta
3 dl vehnäjauhoja

Täyte:
1 dl ranskankermaa
noin 1/2 dl kinuskikastiketta

Kuorrutus:
4 dl tomusokeria
4-5 rkl appelsiinimehua
(karamelliväriä)

Koriste:
hopearakeita tai nonparelleja
Valmistus 1.Vaahdota pehmeä voi tai margariini ja sokeri. Lisää kananmunat yksitellen ja vatkaa hyvin taikinaan. Sekoita joukkoon appelsiinituoremehu. Sekoita leivinjauhe ja vehnäjauhot keskenään ja lisää taikina.
2.Voitele tasapohjainen kakkuvuoka (laakea, koko noin 20-23 cm). Voit jauhottaa sen hienonnetulla mantelilla. Kaada taikina vuokaan. Paista 175 asteessa noin 30 minuuttia.
3. Halkaise jäähtynyt kakku. Mausta ranskankerma- kinuskikastikkeella ja levitä seos täytteeksi.
4.Sekoita tomusokerista ja appelsiinimehusta kuorrutus ja levitä se kakun päälle ja reunoihin. Osan voit värjätä karamellivärillä tai kaakaojauheella ja pursottaa päälle raidoiksi. Vedä pinta ristiin haarukalla tai veitsellä marmorikuvioiseksi. Koristele hopeakuulilla tai nonpareilla. Sokerikuorrutus kuivuu nopeasti.

Kakkupohjia voit valmistaa ajoissa pakastimeen. Sulata ja kostuta appelsiinimehulla ennen täyttämistä ja kuorruttamista.
Leivonnainen,

Share Share Share

Business Tipps sovellus androidille!
Casamedia - digimaailman moniosaaja!
Tietotekniikan ammattilainen!
Vitsikirja sovellus Android puhelimelle!
Nimipäivä


Työkalut
Lämpötilamuunnin

Painoindeksilaskuri


RUUANLAITTO-OHJEITA
Viinerin teko
Hunajakarkit
Mämmi
Appelsiinirahka
Pizza
Pyttipannu
Tonnikalamunakas
Kakun teko-ohje
Lasagne
Puuron teko
Sienikastike-pihvit
Etusivu Etusivulle Tapahtumakalenteri Kontaktihaku Ohjelmisto Mainonta Yhteistyö Suosituimmat Satunnaisresepti Reseptihaku Casamedia Palaute Julkkisten reseptit Reseptiryhmät Etusivulle Kirjaudu ulos Palaute Linkit Oma keittokirja Kuvat Lisää resepti Linkit Rekisteröidy palvelun käyttäjäksi Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Linkit Anna palautetta Lisää suosikkeihin Lataa näytönsäästäjä Tapahtumat Kuvat Reseptit Käyttäjät